Wrap up 05/2019

Kolejnym bardzo popularnym typem filmów na BookTubie są filmy typu wrap up, czyli podsumowanie czytelnicze. Chciałabym aby tego typu posty pojawiały się także tutaj. Zacznijmy więc od maja 2019.

Maj był dla mnie bardzo udanym czytelniczo miesiącem. Udało mi się przeczytać aż 15 książek. Może dla niektórych z Was to mało, ale jak na mnie to bardzo dużo. Z tego co widzę, czerwiec nie będzie aż tak udany. Niestety źle znoszę upały, które wysysają ze mnie energię. Ale wróćmy do maja. W poprzednim miesiącu przeczytałam:

 • Karin Slaughter "Moje śliczne" - Thriller, sensacja, kryminał

Ciężko mi było przebrnąć przez kilkanaście pierwszych stron. Potem już było z górki. Książka mnie wciągnęła. Jest to historia rodziny, którą dotknęła ogromna tragedia - zaginięcie córki. Po latach dwie siostry zostają zmuszone do zaspania dzielącej ich przepaści, żeby przeżyć.

 • Jeffery Deaver "Mag" - Lincoln Rhyme tom 5 - Thriller, sensacja, kryminał

Dobry kryminał. Po raz kolejny śledzimy zmagania zespołu kryminalistyków Lincolna Rhyme'a, Ameli Sachs i reszty detektywów. Tym razem z w towarzystwie iluzjonistów.

 • Marta Kisiel "Oczy uroczne" - Dożywocie tom 3 - Fantastyka, fantasy, science fiction

Po prostu się zakochałam. "Oczy uroczne" to historia Ody, która przeprowadziła się do domu wybudowanego na fundamentach Lichotki. Dodatkowo Oda musi się zmierzyć z uczuciem do płanetnika, odkryciem, że jest wiłą, uroczym, małym czartem i całą procesją demonów słowiańskich.

 • Katarzyna Berenika Miszczuk "Szeptucha" - Kwiat paproci tom 1 - Fantastyka, fantasy, science fiction

Powieść z gatunku "co by było, gdyby". Tym razem przenosimy się do współczesnej Polski, w której Mieszko nie przyjął chrześcijaństwa, a słowiańskie bóstwa wykorzystują ludzi do własnych rozgrywek. I do tego jeszcze te odniesienia do naszej rodzimej demonologii… i nieśmiertelny Mieszko I w komplecie. :)

 • W drodze 05/2019 - magazyn 

Tym razem poruszono m.in. tematy problemów w Kościele oraz niepełnosprawności.

 • W drodze 03/2019 - magazyn

Z oczywistych względów dużo miejsca w tym numerze poświęcono miejscu kobiet w Kościele

 • Paulina Hendel "Strażnik" - Zapomniana księga tom 1 - Fantastyka, fantasy, science fiction
 • Paulina Hendel "Tropiciel" - Zapomniana księga tom 2 - Fantastyka, fantasy, science fiction
 • Paulina Hendel "Łowca" - Zapomniana księga tom 3 - Fantastyka, fantasy, science fiction

W serii "Zapomniana księga" po prostu się zakochałam. Całkiem przypadkiem z osiedlowej biblioteki wypożyczyłam "Łowcę". Dopiero później okazało się, że jest to trzeci tom serii. Niestety w mojej bibliotece jest to jedyna książka tej autorki. Całe szczęście mam dostęp do pakietu bibliotecznego w Legimi. Całą serię przeczytałam chyba w 3-4 dni. W tych książkach śledzimy losy Polaków po apokalipsie. Może nie było tutaj bomby atomowej, ale wystarczyły zamachy terrorystyczne, całkowite zniszczenie wszystkiego co działa na prąd i totalna epidemia grypy. Jakby tego było mało z mroku wyszły potwory - demony z naszej rodzimej mitologii. Pierwszy tom "Zapomnianej księgi" - "Strażnik" - to historia Huberta - siedemnastolatka, który bezpośrednio po zamachu terrorystycznym na Luwr "budzi się" siedem lat później, gdzieś na Pomorzu w świecie, którego zupełnie nie rozumie. Przypadkowo trafia do Święcina, gdzie uczy się żyć w "nowych" warunkach i wtapia się w tę mała społeczność. Bardzo zaskakujące jest zakończenie - Hubert dostaje drugą szansę na naprawę własnych błędów i zmianę przeszłości, a właściwie przyszłości, gdyż wraca do swojego ciała na kilka godzin przed zniszczeniem Luwru. W drugim tomie obserwujemy jak Hubert pamiętający wszystko z przyszłości wraz z rodziną i przyjaciółmi przystosowuje się do świata po apokalipsie. W "Łowcy" Hubert powraca do Święcina. Ale zarówno sam Święcin jak i jego mieszkańcy nie są tacy sami jak w pierwszym tomie. Jest to alternatywna wersja zdarzeń z pierwszego tomu - w końcu znając "przyszłość" Hubert odmienił losy swoje i najbliższych.

 • Aneta Jadowska "Dzikie Dziecko Miłości" - Fantastyka, fantasy, science fiction

Dorę Wilk kocham już od dawna. (Trochę dziwnie to brzmi, skoro nie przeczytałam jeszcze całej Heksalogii o wiedźmie, ale mam problem z dostaniem ich w swoje łapki - nie ma ich zarówno w mojej bibliotece jaki w Legimi, a miejsca na półce już nie mam od dawna.) Więc tę książkę po prostu musiałam przeczytać. Dora jako Namiestniczka Thornu musi zmierzyć się z seryjnym mordercą. Ofiara sama wymierza sprawiedliwość. W śledztwie czynny udział bierze Roman, pomagają też Witkacy, Kurczaczek i inni.

 • Katarzyna Grabowska "Magia ukryta w kamieniu" - Magia ukryta w kamieniu tom 1 - Fantastyka, fantasy, science fiction

Po tę książkę sięgnęłam całkiem przypadkiem. Jednym z wyzwań Lubimy Czytać było przeczytanie książki autora / autorki, którego / której imię zaczyna się na tę samą literę co moje. Książka na tyle mi się spodobała, że prędzej czy później przeczytam cały cykl.

 • Izabela Degórska "Pamięć krwi" - Pamięć krwi tom 1 - Fantastyka, fantasy, science fiction

Jest to kolejna odsłona wampirów w polskim wydaniu. I po raz kolejny nie są tak sympatyczne jak te ze "Zmierzchu", ale za to bliższe swojej naturze. Główna bohaterka musi zmierzyć się z tym, że przypadkiem staje się wampirem. I na dodatek od samego początku wplątuje się w walki pomiędzy różnymi grupami dzieci nocy.

 • Paulina Hendel "Pusta noc" - Żniwiarz tom 1 - Literatura młodzieżowa / fantasy

Fragment tej książki został zamieszczony w "Strażniku" i w "Tropicielu". Po raz kolejny mamy tutaj do czynienia z demonami z naszej rodzimej mitologii. Tym razem walczą z nimi Żniwiarze.

 • Paulina Hendel "Czerwone słońce" - Żniwiarz tom 2 - Literatura młodzieżowa / fantasy 

Jest to kontynuacja przygód Magdy i Feliksa Wojnów. Obecnie czytam trzeci tom serii Żniwiarz. I nie mogę się doczekać, kiedy wyjdzie kolejny.

 • Marek Sikorski "Wielki sekret małej figurki. Z dziejów sanktuarium maryjnego w Bardzie"

Po tę książkę sięgnęłam całkowicie przypadkowo. Jest to pozycja bardzo daleka od tego, co czytam na co dzień. Ale na pewno tego nie żałuję. Była to okazja to bliższego poznania historii Polski, a dokładniej Śląska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.