Pozostałe rzeczy przydatne przy hafcie krzyżykowym

Podczas haftowania przydać się mogą także ołówki, mazaki/zakreślacze i znaczniki magnetyczne do wzorów liczonych. Ołówki przydadzą się do naniesienia siatki na kanwę. W pasmanteriach dostępne są także specjalne ołówki / długopisy zmywalne lub znikające. Ze zwykłymi ołówkami trzeba uważać, ponieważ mogą być problemy ze ich spraniem z tkaniny. Na blogu Chagi znalazłam sposób na wywabienie śladów ołówka. Wg niej wystarczy namoczyć i ewentualnie delikatnie potrzeć tkaninę w roztworze octu (3 łyżki), soku z cytryny lub kwasku cytrynowego i wody (niewielka ilość). Do miejscowego (punktowego) usuwania śladów wykorzystać można także waciki lub patyczki do uszu nasączone octem lub sokiem z cytryny. Próbowałam w ten sposób usunąć ślady po ołówku automatycznym, jednakże w 100% się to nie udało. Może przesadzam, bo wiem, gdzie były ślady. Mam nauczkę, żeby bardziej uważać.

Możliwe jest również wykorzystanie do przygotowania siatki nici lub żyłki w kontrastowym kolorze w stosunku do koloru tkaniny.

Mazaki/zakreślacze i znaczniki magnetyczne mogą być bardzo przydatne podczas pracy z większymi wzorami liczonymi. Mnie osobiście zaznaczanie mazakiem lub zakreślaczem na wzorze już wyhaftowanych elementów jakoś nie przekonuje. Na pewno ułatwia to pracę, ponieważ wyraźnie widać na wydruku co już zostało wyszyte. Jednakże może mieć to zastosowanie tylko, gdy nikt ponownie nie będzie korzystać z papierowej wersji wzoru. Nie wyobrażam też sobie, żeby w taki sposób postępować w przypadku haftowania wg wzorów zamieszczonych w gazetach.

Alternatywą dla mazaków/zakreślaczy są znaczniki magnetyczne. Są to nie za duże przezroczyste kawałki plastiku z "krzyżykiem celowniczym" w środku. Są one wyposażone w magnesy. Wystarczy więc kartkę ze wzorem liczonym położyć na czymś metalowym a znacznik ustawić w miejscu, które aktualnie haftujemy.

Więcej w tej kategorii: « Haft krzyżykowy - informacje ogólne

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.