Organizery

Do innych, ułatwiających pracę przyborów hafciarki zaliczyć można także różnego typu organizery. Mogą one przybrać różno rodną formę: od pudełek, drewnianych szkatułek i koszulek do bobinek i szpatułek.

Zarówno bobinki jaki i szpatułki służą do nawijania nici do haftu. Można je kupić w sklepie lub zrobić własnoręcznie z kawałka tektury. Wszystko zależy od ilości wolnego czasu i zasobności portfela. Bobinki to najczęściej wykonane z kartonu lub plastiku prostokąciki z "wcięciem w tali". Cena bobinek wacha się od 5,50 zł za 28 sztuk (epasmanteria.pl) po 2,80 zł za 30 szt. (wycinane na zamówienie z kartonu dostępne czasami w serwisie allegro.pl). Są to ceny orientacyjne w zależności od pasmanterii mogą być wyższe bądź niższe. Bobinki przechowuje się w specjalnych pudełkach-organizerach lub mniej lub bardziej przystosowanych do tego celu zwykłych pudełkach. Wykorzystać można także dostępne w działach / sklepach dla majsterkowiczów pudełka na różnego typu śrubki.

Zdjęcie niedostępne

 

Żródło: epasmanteria.pl

 

Szpatułki natomiast to plastikowe "patyczki" z uchwytami na mulinę po obu końcach oraz miejscem do przyczepienia banderoli z motka mulin. Ich ceny różnią się w zależności od sklepu (np. 6,20 zł za opakowanie 10 szt. w pasmanterii internetowej epasmanteria.pl, 5,50 za opakowanie 10 szt. w pasmanterii internetowej kokardka.pl, 0,80 zł za sztukę w pasmanterii internetowej swiathaftu.pl). Mulinę nawiniętą na szpatułki przechowuje się zazwyczaj w woreczkach strunowych lub w specjalnych koszulkach (dostępnych m.in. w pasmanterii internetowej epasmanteria.pl w cenie 2,80 za sztukę przeznaczoną do przechowywania 15 szpatułek) i segregatorach.

Zdjęcie niedostępne

 

Żródło: epasmanteria.pl

Nici do haftu można przechowywać bezpośrednio w większych lub mniejszych kartonikach. Część osób wykorzystuje np. zbiorcze opakowania po mulinie Ariadny. Na jednym forum znalazłam nawet informację, że świetnie nadają się do tego celu pudełka po papierosach - oczywiście najpierw dokładnie oczyszczone i potraktowane odpowiednimi środkami niwelującymi zapach tytoniu. Do przechowywania muliny wykorzystać można także strunowe woreczki ułożone w kartonikach lub wpięte w segregatory. Oczywiście można także kupić specjalne pudełka przeznaczone tylko i wyłącznie do przechowywania muliny i niekiedy innych niezbędnych akcesoriów. Ich ceny różnią się w zależności od producenta jak i sklepu, np. w sklepie internetowym fastryga.pl takie pojemniki kosztują ok. 30 zł (wymiary ok. 26x17,5 cm) a we wspomnianej w cześniej epasmanterii.plza ok.20 zł (wymiary 28 x 18 x 4 cm). Jak już wspomniałam równie dobrze można do tego celu pojemniki ze sklepów dla majsterkowiczów, które można kupić np. za ok. 20 zł

 

Zdjęcie niedostępne

 

Żródło: epasmanteria.pl

 

Zdjęcie niedostępne

 

Żródło: epasmanteria.pl

 

Ja osobiście korzystam z własnoręcznie wyciętych bobinek i pudełka po jakiś częściach komputerowych. Jakoś do szpatułek nie mam przekonania. Z bobinek jestem zadowolona. Wyszukiwanie potrzebnej muliny z większej ilości motków zawsze zajmowało mi dużo czasu. Zresztą motki ułożone luzem w większych lub mniejszych kartonikach zawsze się mi się plączą. Nawet kubek (na który nałożony jest motek) nie zawsze pomaga przy nawijaniu muliny na bobinkę - nici i tak trzeba cierpliwie rozplątywać.:)

Zdjęcie niedostępne

 

Zdjęcie niedostępne

 

Zdjęcie niedostępne

 

Przeglądając strony poświęcone krzyżykom natrafiłam na wypowiedzi sugerujące, że bobinkinie są najlepszym roziązaniem, zwłaszcza dla osób zajmujących się robieniem bransoletek. Argumentem był fakt, że bobinki nie dają kontroli nad posiadaną ilością danego koloru muliny. Ale i na to znajdzie się sposób - "ponadprogramowe" motki można trzymać w różnego rodzaju pudełkach lub woreczkach strunowych lub na kolejnych bobinkach. Drugą kwestią jest czas i pieniądze - albo bobinki się kupuje albo robi je się samemu (co jest czasochłonne). Czas zajmuje także nawinięcie pasemka muliny na kartonik. Przy większej ilości motków może to nastręczać trochę trudności, gdyż jest to zajęcie monotonne, ale za to bardzo uspakajające. W przypadku szpatułek na mulinę, wśród forumowiczów wątpliwości budzi możliwość nawinięcia na nie końcówek motków.

Osobnym rodzajem organizerów są karty organizery. Służą one do sortowania nici wykorzystywanych do wyszywania danego wzoru. Są to prostokątne kartoniki z wyciętymi miejscami na nici oraz miejscami na wpisanie numeru nici oraz symbolu ze wzoru. Czasami są wyposażone także w magnez do przytrzymywania igły. Ceny różnią się w zależności od sklepu, w epasmanterii.pl kosztują ok. 10 zł, w sklepie Needle&Art. są one dostępne za ok. 18 zł. W obu przypadkach są to organizery na 15 kolorów nici wyposażone w magnez. Oczywiście można je zrobić także własnoręcznie. Wystarczy odpowiednio powycinać niezbyt szeroki kartonik. Warto także oznaczenia ze wzoru oraz odpowiadającą im numeracja nici na kartach organizerach wpisywać ołówkiem. Po skończeniu danego haftu ołówek można wymazać, a kartę organizer wykorzystać ponownie do kolejnego projektu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.