Tamborki

Jak wcześniej pisałam nie wszystkie z wymienionych na samym początku rzeczy są tak 100% niezbędne. Tak jest np. z tamborkiem. Tamborek z całą pewnością ułatwia pracę, ponieważ kanwa czy ogólniej wyszywana tkanina będzie miała cały czas równe napięcie. Zapobiegnie to ewentualnym problemom, gdy po wyszyciu całości okaże się, iż poszczególne krzyżyki są nazbyt mocno "ściągnięte" / naciągnięte. Stopień takich deformacji zależy indywidualnej techniki wyszywania każdej hafciarki. Często na blogach można przeczytać, że pierwsze hafty z tej właśnie przyczyny są nieudane. Nie dotycz to oczywiście wszystkich. Możliwe jest przecież wyszywanie bez tamborka. Ja jakoś sobie bez niego radzę, a moje hafty nie są chyba aż tak tragiczne. Jednakże zauważyłam, że przy większych haftach (zwłaszcza tych prawie ukończonych) przydałby mi się tamborek / ramka na stojaku, ponieważ tkanina z haftem jest stosunkowo ciężka.

W sklepach dostępne są różnego rodzaju tamborki. Można je podzielić według następujących kryteriów:

 1. Kształt:
  1. tamborki owalne,
  2. tamborki okrągłe,
  3. tamborki prostokątne,
  4. tamborki kwadratowe,
 2. Materiał, z którego zostały wykonane:
  1. tamborki drewniane,
  2. tamborki plastikowe,
 3. Sposób trzymania:
  1. tamborki do trzymania w ręku,
  2. tamborki przysiadane,
  3. tamborki do postawienia na stole lub kolanach,
  4. tamborki do postawienia na stole,
  5. tamborki i krosna stojące.

Na rynku dostępne są także różnego typu stojaki do montowania tamborków. Mają one tę przewagę nad tamborkami stojącymi, iż zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Można także dopasowywać wielkość tamborka do aktualnych potrzeb (wielkości haftowanego obrazka).

Można powiedzieć, że osobnym rodzajem tamborków są ramki. Różnią się one od tradycyjnych tamborków kształtem (nie są okrągłe, tylko prostokątne) i sposobem montowania tkaniny.

Ogólnie rzecz biorąc tamborki bardzo ułatwiają pracę, zwłaszcza z większymi haftami.

 

Zdjęcie niedostępne
Źródło: epasmanteria.pl
Zdjęcie niedostępne
Źródło: epasmanteria.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.