Programy do haftu krzyżykowego

Do tworzenia własnych wzorów liczonych bazujących na naszej inwencji lub fotografiach wykorzystać można specjalnie stworzone do tego celu programy komputerowe. Najpopularniejsze z nich to:

1. HaftiX

Dostępne są trzy wersje tego programu: darmowa, hobbystyczna i komercyjna. Wersja darmowa jest najbardziej ograniczona - wydrukować można tylko ostatnią stronę wzoru. Ograniczona jest także możliwość wyświetlania pojedynczego koloru - funkcja działa tylko w kwadracie wielkości 50x50 krzyżyków. Wersja hobbystyczna ma pełną funkcjonalną, jednakże mogą z niej korzystać z tylko osoby zajmujące się haftem tylko hobbystycznie, tzn. nie jest przeznaczona dla osób, które pragną tworzyć własne wzory głównie w celach komercyjnych. Można ją zainstalować na 5 komputerach. Wersja ta kosztuje 28,00 zł. Wersja komercyjna może być wykorzystywana w celach zawodowych i podobnie jak wersja hobbystyczna nie posiada ograniczeń dotyczących funkcjonalności. Możną ja także zainstalować na dowolnej liczbie komputerów. Za tę wersję trzeba zapłacić 100,00 zł.

Wersję darmową można pobrać ze strony www.haftix.pl/pobieralnia. Klucz pozwalający podnieść wersję darmową programu HaftiX do wersji hobbystycznej przesyłany jest drogą elektroniczną po uiszczeniu opłaty. Dane do przelewu znajdują się na tej stronie. Natomiast wersję komercyjną zakupić można tylko w serwisie epasmanteria.pl. Klucz do rejestracji wersji komercyjnej przesyłany jest pocztą na nośniku USB.

Do zainstalowania programu HaftiX potrzebny jest komputer z podłączoną myszką i kolorowym monitorem o minimalnej rozdzielczości 800x600 oraz zainstalowanym system operacyjnym Windows XP, 2000, Vista lub nowszym. W niektórych sytuacjach wymagane jest podłączenie drukarki (jeśli chcemy wydrukować gotowy wzór liczony) lub niezbędny jest dostęp do portu USB (jeśli chcemy zainstalować wersję komercyjną).

Program HaftiX umożliwia:

 • podgląd wzoru po wyhaftowaniu,
 • zmniejszać ilość wykorzystywanych kolorów do określonego przez nas poziomu,
 • poznanie szacunkowego zużycia nici i ich kosztu,
 • tworzenie wzorów liczonych z wybranych kolorów,
 • drukowanie stworzonych wzorów liczonych wraz z legendą, widokiem haftu i organizerem, przy czym to my sami decydujemy, który z tych elementów wydrukujemy,
 • prostą obróbkę zdjęcia przed jego konwersją, czyli przemianą we wzór liczony, łącznie z wstawieniem tekstu,
 • wybór spośród kilku opcji wyświetlania wzoru, nad którym pracujemy,
 • wybór wykorzystywanych kolorów spośród mulin Ariadny, DMC, Anchor, Madeira, Puppets oraz wełny gobelinowej Anchor,
 • tworzenie własnych zestawów kolorów mulin bez ograniczania się wyłącznie do palety jednego producenta - takie zestawy można wykorzystać nie tylko przy "ręcznym" tworzeniu wzorów ale także i przy konwersji wzoru ze zdjęcia.1

 

2. Abakan

Aktualna wersja programu to Abakan 5.0 i kosztuje 59,00 zł. Posiadacze starszej wersji (4.0) za uaktualnienie zapłacą 19,00 zł. Program ten można zamówić na stronie www.abakan.pl/zamow.htm. Ze strony www.abakan.pl/dopobrania.htm pobrać można także darmową wersję tego programu. Darmowa wersja programu Abakan ma dwa zasadnicze ograniczenia - stworzonego za jej pomocą wzoru liczonego nie można ani zapisać ani wydrukować.

Do zainstalowania programu Abakan potrzebny jest komputer z procesorem Intel Pentium III lub nowszym bądź właściwym odpowiednikiem jednego z innych producentów oraz zainstalowanym system operacyjnym Windows 98, ME, 2000, XP, Vista, 7 lub nowszym. Konieczne jest także zainstalowanie komponentu .NET Framework 2.0 lub nowszego, który jest dołączany do instalacyjnej programu (można go także pobrać ze strony www.microsoft.com). W niektórych sytuacjach wymagane jest podłączenie drukarki (jeśli chcemy wydrukować gotowy wzór liczony).

Program Abakan umożliwia:

 • pracę nad dowolną ilością wzorów - wzór, nad którym pracujemy, otwiera się w nowym oknie,
 • prostą obróbkę zdjęcia przed jego konwersją, czyli przemianą we wzór liczony,
 • wybór spośród kilku opcji wyświetlania wzoru, nad którym pracujemy,
 • bezpośrednią edycję wzoru po konwersji - można np. wstawić tekst bezpośrednio na wzorze,
 • podział wzoru na warstwy - wzór można podzielić tak, aby każda warstwa zawierała pojedynczy obiekt,
 • wydrukowanie wzoru z podziałem na strony,
 • eksport stworzonego wzoru do pliku graficznego,
 • tworzenie własnych zestawów kolorów mulin bez ograniczania się wyłącznie do palety jednego producenta - takie zestawy można wykorzystać nie tylko przy "ręcznym" tworzeniu wzorów ale także i przy konwersji wzoru ze zdjęcia,
 • wybór wykorzystywanych kolorów spośród mulin i kordonków Ariadny, DMC , Anchor i Anchor Soft, Madeira, nici DMC Linen, DMC Perle, DMC Rayon oraz nici firmy NČT (Mouline, Norma, Perlovka, Sněhurka).2

 

HaftiX i Abakan to dwa programy służące do tego samego celu, czyli do tworzenia własnych wzorów liczonych (bądź poprzez konwersję ze zdjęcia bądź ręcznie - bazując na własnej inwencji). Od paru już lat korzystam z HaftiX-a. Najpierw z wersji darmowej, a od jakiegoś już czasu z wersji hobbystycznej. Darmową wersję programu Abakan ściągnęłam dopiero na dniach, aby móc choć w niewielkim stopniu porównać oba programy.

Przynajmniej dla mnie HaftiX jest bardziej przejrzysty i intuicyjny. Zwłaszcza jeśli chodzi o pracę nad poprawieniem wzoru liczonego - w dużej części dostępne narzędzia służące do obróbki przedstawione są za pomocą ikonek. W programie Abakan część narzędzi przedstawiona jest za pomocą ikonek a część trzeba wyszukać w menu okna głównego bądź menu okna, w którym pracujemy nad wzorem. Drugą sprawą jest to, że HaftiX jest chyba trochę mniej skomplikowany. Ma co prawda trochę mniej opcji do wyboru, jednak ułatwia to pracę z programem osobom początkującym lub mniej obeznanym z obsługą komputera. Trzecią kwestią jest cena. HaftiX jest zdecydowanie tańszym programem. Do tworzenia prostych wzorów całkowicie wystarcza wersja darmowa. Jednakże są to tylko moje własne odczucia, zwłaszcza, jak podkreślam, programu HaftiX używam już od dłuższego czasu.

W Internecie można znaleźć także inne programy służące do zamiany zdjęć na wzory liczone. Jednakże nie udało mi się znaleźć ich oficjalnych stron, a tym samy nie bardzo orientuję się w ich parametrach i możliwościach. Chcę tu jednak zauważyć, że zgodnie z naszym prawem w przypadku programów komputerowych nie obowiązuje zasada dozwolonego użytku. Oznacza to, że ich pobieranie ze źródeł niewiadomego pochodzenia jest nielegalne. "Ściąganie z internetu programów komputerowych możliwe jest tylko wtedy, gdy zostały one tam umieszczone do pobrania przez samych uprawnionych (twórców, producentów, oficjalnych dystrybutorów itp.) lub za ich zgodą (np. wolne oprogramowanie, ale też oprogramowanie freeware czy shareware)."3 Nie można także udostępnić programów nawet najbliższym członkom rodziny.

W Internecie znaleźć można także strony, np. www.pic2pat.com/index.pl.html , gdzie także można przekonwertować zdjęcie we wzór graficzny. Jednakże, z tego co czytałam na różnych forach, strony takie bywają zawodne, a efekty takiej konwersji mogą odbiegać od oczekiwań.4

Przypisy

1 Zobacz:

 

2 Zobacz:

 

3 prawokultury.pl/publikacje/podrecznik-dozwolony-uzytek-prywatny/, (29.06.2014)

4 www.pic2pat.com/index.pl.html, (25.06.2014)

Więcej w tej kategorii: « Tamborki Wzory haftu krzyżykowego »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.