Wzory haftu krzyżykowego

Haft krzyżykowy jest bardzo specyficznym rodzajem haftu. Praca nad każdym, nawet najprostszym i najmniejszym haftem, wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia błędu. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków są one mniej lub bardziej skomplikowane. Przy czym te najpiękniejsze obrazki czy obrazy wymagają dużych nakładów pracy oraz dużej ilości kolorów. Niemożliwe jest więc, nie licząc oczywiście tych najprostszych, haftowanie bez korzystania ze wzoru, który notabene ułatwia pracę także przy najprostszych haftach.

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje wzorów. Pierwszym z nich są wzory nadrukowane na kanwach rozmiarowo dopasowanych do wielkości hafów, jakie otrzymamy. Odpada więc automatycznie konieczność obliczania potrzebnej ilości kanwy. Nie trzeba sobie także zawracać głowy koniecznością ustawicznego kontrolowania haftowanego wzoru. Nie potrzebne są także jakiekolwiek wydruki czy gazety tematyczne z wzorami. Zasadniczą ich wadą jest to, że miejsce styku poszczególnych kolorów bardzo często wypada na środku krzyżyka. Wiem własnego doświadczenia, że może to prowadzić do pewnych problemów i błędów, które widać praktycznie po wyszyciu całości bądź większej części.

Ja swoją przygodę zaczęłam właśnie od małej kanwy drukowanej. I chociaż wszystkie dostępne wzory na kanwach drukowanych podobają mi się, to przed kupnem kolejnej (na chwilę obecną drugiej) dobrze się zastanowię. Pomimo wszystkich uciążliwości związanych z wykorzystaniem kanw niedrukowanych, zdecydowanie wolę wyszywać przy użyciu wzorów liczonych, które pomimo swoich wad dużo bardziej mi pasują. Przy tego typu kanwach problemy pojawiają się często na styku poszczególnych kolorów pół krzyżyka jest w jednym kolorze a drugie pół w innym. Ich zaletą jest natomiast to, że brzegi takich kanw nie siepią sią, ponieważ najczęściej są one wykonane z usztywnionego materiału. Kanwy drukowane są dostępne dokupienia zarówno w pasmanteriach tradycyjnych jaki internetowych.

Alternatywą dla kanw drukowanych jest korzystanie z kanw niedrukowanych oraz wzorów liczonych. O kanwach było już wcześniej, więc teraz czas na wzory. Wzory liczone dostępne są w różnych formach. Najczęściej sprzedawane są w wersji papierowej. Chodzi tutaj zarówno o możliwość kupna pojedynczego wzoru (w pasmanterii tradycyjnej bądź internetowej) jak i dostępność tego rodzaju wzorów w postaci różnego typu gazet hobbistycznych. Na polskim rynku dostępnych jest kilka tytułów związanych z haftem krzyżykowym bądź gobelinowym. W większych kioskach lub w Internecie dostępna jest zagraniczna prasa z tego zakresu. Także w polskiej i zagranicznej prasie nawiązującej do robótek ręcznych często odnaleźć można odniesienia do haftu krzyżykowego. Trzecią z możliwości jest stworzenie własnych wzorów liczonych. Wystarczy skorzystać z własnej inwencji, kartki papieru i czegoś do pisania lub wykorzystać zdjęcie/zdjęcia i specjalny program do konwertowania fotek we wzory haftu.

Ale informacje o gazetkach hobbistycznych znajdziecie tutaj, a o programach komputerowych będzie w kolejnym artykule. A teraz wróćmy do tematu. Wzory liczone bywają uciążliwe. A dokładniej uciążliwe jest ustawiczne spoglądanie na wzór i liczenie krzyżyków zarówno na wzorze jak i na kanwie. Od tej właśnie konieczności ciągłego liczenia krzyżyków wywodzi się cała nazwa rodzaju wzorów. I właśnie to liczenie bywa powodem błędów. Nie trudno przecież pomylić się podczas liczenia. Całe szczęście część z tych błędów nie rzuca się zanadto w oczy. Niekiedy jednak konieczne jest prucie. Niestety. Zawsze też zostaje udawanie, że każdy z krzyżyków jest na swoim miejscu. Części z takich błędów rzeczywiście nie wiać w gotowym hafcie.

Zaletą wzorów liczonych z całą pewnością jest to, że nie ma żadnych wątpliwości jaki kolor powinien być w danym miejscu. Nie trzeba się zastanawiać czy konkretny krzyżyk powinien być wyszyty tym czy innym kolorem, tak jak to jest w przypadku kanw drukowanych. Wszystko jasno wynika z wzoru, nie ma więc żadnych wątpliwości. Przynajmniej w tym względzie.

Jak więc widzicie, idealne rozwiązanie nie istnieje. Wybór spośród wyżej wymienionych rodzajów wzorów wykorzystywanych w hafcie krzyżykowym uzależniony jest tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Każdy z wyżej wymienionych ma swoje wady i zalety, a każdy z miłośników wyszywania zwraca uwagę na różne rzeczy. Po raz kolejny potwierdza się stare ludowe przysłowie, że jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.