Haft krzyżykowy - informacje ogólne

Haft krzyżykowy jest rodzajem haftu, który swoją nazwę zawdzięcza podstawowemu z wykorzystanych ściegów, tzn. tak zwanym krzyżykom. Powstają one poprzez takie poprowadzenie dwóch "odcinków" nici, aby się skrzyżowały pod kątem prostym na wierzchniej stronie tkaniny. Wyszywa się przede wszystkim na kanwie, jednakże do haftu krzyżykowego nadają się wszystkie tkaniny o regularnym splocie.

W Internecie bardzo często pojawia się definicja haftu krzyżykowego zaczerpnięta z Wikipedii:

"Haft krzyżykowy - rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. "krzyżyki". Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (krzyżyk)."1

Powyższą definicję znajdziecie m.in. na stronie krainahaftu.pl i na stronie hobby-dla-faceta.pl.2

Według mnie, haft krzyżykowy jest jednym z najprostszych a zarazem niezwykle efektownym rodzajem haftu czy nawet robótek ręcznych / rękodzieła. Wymaga jedynie troszeczkę wprawy i niestety środków finansowych, ponieważ do wyszycia przepięknych, dużych obrazów potrzeba sporej ilości nici. Całe szczęście, mniejsze wzory nie są aż tak kosztowne. Zarówno te mniejsze wzory jak i te zupełnie duże obrazy są doskonałą ozdobą naszych ścian, poduszek, serwetek / obrusów czy nawet krzeseł. Haft krzyżykowy można wykorzystać do wykonania kartek okolicznościowych, ubrań i rzeczy codziennego użytku.

Haft krzyżykowy, zwłaszcza ten oparty na wzorach liczonych (więcej na ten temat znajdziecie tutaj), wymaga sporej dozy skupienia. Uczy także cierpliwości oraz doskonale uspokaja.

Według danych jakie znalazłam w Internecie, haft krzyżykowy powstał w XVI wieku we Włoszech. Był wtedy wykorzystywany do tworzenia obrazów naśladujących ówczesne malarstwo. W ciągu kolejnych dwóch stuleci rozprzestrzenił się po całej Europie. W XIX stuleciu był już niezwykle popularny. Na polskich wsiach był wykorzystywany do ozdabiania odzieży, bielizny pościelowej i przedmiotów codziennego użytku. 3

Podczas poszukiwania informacji o hafcie krzyżykowym warto odwiedzić m.in. stronę en.calameo.com. Znajdziecie tam krótki kurs haftu krzyżykowego. Kursy haftu krzyżykowego znajdziecie także na blogach:

Przypisy

1 http://pl.wikipedia.org/wiki/Haft_krzy%C5%BCykowy (18.06.2014)

2 Zobacz http://www.krainahaftu.pl/haft.html (18.06.2014) http://hobby-dla-faceta.pl/2012/09/11/haft-krzyzykowy/ (18.06.2014)

3 Zobacz: http://hobby-dla-faceta.pl/2012/09/11/haft-krzyzykowy/ (18.06.2014)

4 Zobacz:

Więcej w tej kategorii: « Niezbędnik haftu krzyżykowego

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.