Świąteczny rosół

Przygotuj dwa garnki (duży i mniejszy), nóż lub obieraczkę do warzyw, nóż i deskę do krojenia, patelnię lub widelec do opieczenia cebuli, płaskie naczynie, foremki w kształcie gwiazdek.

Przygotuj składniki:

  • 1 kurczaka,
  • 2 marchewki,
  • 1 pietruszkę,
  • 1/2 selera
  • 1/2 cebuli,
  • sól,
  • pieprz czarny ziarnisty,
  • natkę pietruszki,
  • 1 litr mleka lub wody,
  • szklankę kaszy manny.

Gotowanie rosołu zacznij od wyczyszczenia wnętrza tuszki (w razie potrzeby) i poporcjowania kurczaka. Z tuszki oddziel skrzydełka oraz pałki. Z tak powstałego korpusu wytnij, tnąc po żebrach piersi z kurczaka, które możesz, lecz nie musisz, przekroić na pół lub wyfiletować. Poporcjowanego kurczaka dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Przygotuj także warzywa. Włoszczyznę obierz, opłucz pod bieżącą wodą i podziel na mniejsze kawałki. Pamiętaj, aby marchewki nie kroić na ćwiartki tylko w poprzek. Łatwiej będzie wykroić później z niej gwiazdki do dekoracji. Cebulę obierz z łupin i nadzianą na widelec opiecz nad ogniem lub przypal na suchej patelni (bez dodatku tłuszczu). Natkę pietruszki opłucz, część posiekaj i odłóż do dekoracji.

Tak przygotowanego kurczaka przełóż do garnka, zalej zimną wodą i zagotuj. Gdy woda zacznie się gotować i na wierzchu rosołu pojawią się szumy i różnego typu nieczystości, odlej całą zawartość ganka. Garnek przepłucz wodą i przełóż do niego opłukane mięso. Całość na powrót zalej zimną wodą. Dodaj włoszczyznę, natkę pietruszki, przypaloną cebulę oraz ziarenka pieprzu. Rosół gotuj na wolnym ogniu przez dłuższy czas (ok. 2 godzin). Pod koniec gotowania dopraw zupę do smaku solą.

Gdy rosół będzie sobie spokojnie i wolno „pykał” (nie może się gotować na dużym ogniu, ponieważ stanie się mętny), przygotuj gwiazdki z kaszy manny. Zacznij od wymieszania kaszy z odrobiną zimnego mleka lub wody. Do garnka wlej odrobinę zimnej wody i resztę mleka lub wlej tylko resztę wody. Do gotującego się płynu dodaj szczyptę soli oraz rozmieszaną w zimnym mleku kaszkę. Gotuj chwilę cały czas mieszając. Gotową kaszkę przełóż do płaskiego naczynia, aby ostygła.

Z ostudzonej kaszy wykrawaj nożem lub foremkami do ciastek gwiazdki. Także z ugotowanej w rosole marchewki wytnij gwiazdki.

W głębokich talerzach ułóż wycięte gwiazdki. Zalej je gorącym rosołem. Na końcu udekoruj całość posiekaną wcześniej natką pietruszki.

Do dekoracji tak przygotowanego rosołu możesz wykorzystać także gwiazdki wycięte z naleśników.

Źródło: "Polskie zeszyty kulinarne - Rodzinne Święta. Tradycyjne i nowości. Przepisy Czytelników" kwartalnik nr 1/2012, s. 26-24

 

Więcej w tej kategorii: « Rosół wołowy Rosół drobiowy »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.