Konfitura z żurawin

Przygotuj durszlak odporny na działanie wysokiej temperatury, wagę kuchenną, szklankę, łyżkę, chochlę, łyżkę cedzakową, słoiki, garnek, płaski rondel z pokrywką.

Przygotuj składniki:

  • 1 kg żurawin,
  • 2 kg cukru.

Żurawinę przebierz, przełóż na durszlak i kilkukrotnie umyj pod bieżącą wodą. W garnku zagotuj wodę. Kiedy woda będzie się już prawie gotowała, włóż do niej żurawinę. Po 3 minutach gotowania owoce przełóż na durszlak i przelej je zimną wodą. Do rondla wlej 2 szklanki wody. Kiedy woda zacznie wrzeć, dodaj cukier, cały czas mieszając. Syrop cukrowy gotuj do momentu, gdy stanie się przezroczysty. Podczas gotowania zbieraj pojawiające się na wierzchu szumy. Następnie do syropu cukrowego włóż żurawinę (najlepiej jest to zrobić w dwóch partiach). Syrop z owocami gotuj dalej, a gdy całość ponownie zacznie wrzeć, zmniejsz ogień. Po kilku minutach gotowania, rondel przykryj i zdejmij z ognia. Co jakiś czas sprawdzaj, czy żurawina jest zanurzona w syropie. Po kilku godzinach konfiturę ponownie zagotuj i gotuj przez 10 minut, zbierając pojawiające się na powierzchni szumy. Gotową konfiturę przełóż do umytych i wyparzonych słoików, które od razu dobrze zakręcaj.

Żurawina w tak przygotowanej konfiturze powinna być błyszcząca, niepopękana i dobrze nasączona syropem, który nie powinien się scukrzyć.

Źródło: dawny serwis kulinaria.pl

Więcej w tej kategorii: « Marynowany ser owczy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.