Wielkanoc

Wielkanoc, czyli Święta Wielkiej Nocy lub Świeta Zmartwychwstawnia Pańskiego, to najważniejsze święto Chrześcijaństwa. Są to święta obchodzone na pamiątkę Zmartywchwstania Jezusa Chrystusa. Składają się na nie Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny (nazywany także lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem). Wielkanoc jest świętem ruchomym (w Kościele Rzymskokatolickim przypada między 21 marca a 25 kwietnia).

Wielkanoc poprzedza Wielki Post rozpoczynający się Środą Popielcową. Niedziela poprzedzająca Wielkanoc nazywana jest Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa jest obchodzona na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień.

Wielkanoc jest bardzo uroczystym świętem. W końcu po długim okresie postu (kiedyś Wielki Post był rzeczywiście ściśle przestrzeganym postem) można zasiąść do suto zastawionego stołu. Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim ze śniadaniem wielknocnym. Śniadanie wielkanocne jest najbardziej uroczystym posiłkiem w trakcie świąt, na którym nie może zabraknąć poświęconych w Wielką Sobotę wiktuałów. W skład święconki wchodzą: jajka (jako symbol nowego życia), barank (obecnie najcześciej z cukru, czekolady lub z ciasta jako symbolu umęczonego Chrystusa), wędlina, chleb, sól (chroniącej przez zepsuciem), chrzan, pieprz i oczywiście świąteczne ciasta. Poświęconym jajkiem dzielimy się przed śniadaniem wielkanocnym.

W Wielkanoc na stole pojawia się jajka, różnego typu wędliny (najcześciej szynki), sałatka jarzynowa, biała kiełbasa, żurki i zupy chrzanowe. Nie może zabraknąć także chrzanu. Popularna jest także ćwikła. Wśród ciast królują mazurki, serniki, paschy i różnego typu baby i babki.

Święcenie pokarmów to nie jedyny zwyczaj związany z Wielkanocą. W święcące i na świątecznym stole nie może zabraknąć pisanek i kraszanek, czyli pięknie udkorowanych jajek. Po wielkanocnym śniadaniu dzieci otrzymywały słodycze od zajączka. Można także zorganizować im zabawę w szukanie zajączka, czyli pochowanych w mieszkaniu lub na podwórku słodyczy. Innym bardzo popularnym wielkanocnym zwyczajem jest Lany Poniedziałek. W drugi dzień świąt na ulicach miast i wiosek można spotkać młodych ludzi polewających się wodą. Niekiedy bardzo dużymi ilościami wody. :) Czasami jest to tylko symboliczne popisikanie się niewielką ilością wody lub perfum.

Do bardziej już zapomnianych zwyczajów należą topienie Judasza, pogrzeb żuru i wieszanie śledzia. Topienie Judasza to topienie w Wielką Środę (głównie przez młodych chłopców) kukły przedstawiającej właśnie Judasza. Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia to symboliczne pożegnanie z Wielkim Postem, który kiedyś był bardziej restrykcyjnie przestrzegany. W ostatnich dniach Wielkiego Postu wylewano sagany żuru. Śledzie natomiast przybijano do drewna.

Przepisy na dania na ten okres w roku znajdziecie:

  1. Dania na Wielkanoc
  2. Potrawy z jajek

Zobacz więcej:

  1. tradycja.wikia.com (05.04.2016)
  2. pl.wikipedia.org (04.05.2016)
  3. asksa.republika.pl (09.04.2016)
  4. pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc  (09.04.2016)
Więcej w tej kategorii: « Wigilia i Boże Narodzenie Lato »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.